رشته‌هایی که پنبه می‌شود/ تأثیر ناآرامی‌های اخیر بر صنعت گردشگری ایران پايگاه اطلاع رساني و خبري ولوله دات كام

  امروز شمسی

ارامش را از كودكان بیاموزید ! ببینید كه چگونه … در همان لحظه‌ ای كه هستند ، زندگی می‌ كنند و لذت می ‌برند … !-گاهی مساله های به ظاهر بزرگ و پیچیده توانایی و هوش زیادی نمی خواهد فقط کمی زمان می خواهد تا آرام تر شوی و پیش از آنکه کسی را دوست داشته باشی خودت را دوست بدار تا همچنان باشی در لحظه هایی که کسی برای تو نیست ... -خـــــدایا می دانم که در تنهاییم تـــــو تنها همـــــدم منی در بی کسی هایم تو تنها کَسم هستی خـــــدایا کمکـــــم کن تا همیــشه و همه جا فقط تـــو همه چیز و همه کَسم باشی..
  ارسال مطلب و خبر  ارسال مطلب و خبر   پرونده هفته  پرونده هفته   تـبـلـیـغـات  تـبـلـیـغـات   تماس با ما  تماس با ما   گالری عکس  گالری عکس   صفحه اول  صفحه اول  

  خبرهای برگزيده
آرامگاه سلطنتی پادشاه هیرودیس (+عکس)
شهر ورخویانسک سردترین شهر جهان (+تصاویر)
برترین ها در موزه های ایران
کشف و ضبط اشیای تاریخی با قدمت هزاره اول قبل از میلاد و عصر مفرغ در استان مازندران
کشف و ضبط 350 سکه و 2 مجسمه قدیمی در بردسکن
آماده معرفی جاذبه‌های تبریز هستیم
باید تبادل گردشگر ایران و ترکیه به موازنه برسد
استفاده از ظرفیت‌‌های «تبریز2018» و «همدان2018» برای جذب گردشگران خارجی
افزایش اقامتگاه‌های بوم‌گردی به 2هزار واحد تا سال 1404/ برنامه مدونی برای تبلیغات در کشورهای هدف گردشگری تدوین شده است
ملاقات 200 نماینده مجلس با رئیس سازمان میراث‌فرهنگی در ماه‌های اخیر
جاذبه‌های تبریز را به محصول گردشگری تبدیل کردیم
پرداخت تسهیلات بانکی به پروژه‌های گردشگری در مناطق روستایی و عشایری استان تهران
محور گردشگری کلات احیا می‌شود
موزه بانک سپه تاریخ ایران را روایت می‌کند/ نباید برای خروج مردم از کشور مانع ایجاد کرد

  آخرين اخبار
آرامگاه سلطنتی پادشاه هیرودیس (+عکس)
شهر ورخویانسک سردترین شهر جهان (+تصاویر)
تأمین ارز مسافران از طریق دفاتر خدمات مسافرتی/ کاهش مالیات بر ارزش افزوده هتل‌ها به 3درصد
ایثارگران را جزو برکات سازمان میراث‌فرهنگی می‌دانم/ دولت تدبیر و امید به حوزه ایثارگران توجه ویژه‌ای دارد
برترین ها در موزه های ایران
کشف و ضبط اشیای تاریخی با قدمت هزاره اول قبل از میلاد و عصر مفرغ در استان مازندران
کشف و ضبط 350 سکه و 2 مجسمه قدیمی در بردسکن
آماده معرفی جاذبه‌های تبریز هستیم
باید تبادل گردشگر ایران و ترکیه به موازنه برسد
استفاده از ظرفیت‌‌های «تبریز2018» و «همدان2018» برای جذب گردشگران خارجی
  پربيننده ترين اخبار
  اوقات شرعی


  وضعيت هوا


  ارسال خبر به ما : چاپ

رشته‌هایی که پنبه می‌شود/ تأثیر ناآرامی‌های اخیر بر صنعت گردشگری ایران

شرق نوشت: در روزهای اخیر بروز اعتراضات و ناآرامی‌ها در کشور بازتاب زیادی در رسانه‌های جهانی داشت، این اعتراضات و انتشار اخبار آن روی بخش‌های زیادی از کشور اثر گذاشت. صنعت گردشگری کشور یکی از این بخش‌ها بود که اخبار این روزها در اولین گام آنجا را تحت‌تأثیر قرار داده است. بر اساس اخبار منتشرشده، برخي از گردشگران خارجي و تورهايي که از مقصد کشورهاي اروپايي به ايران راهي بودند، سفر خود را لغو کرده‌اند. آيا اين اثر مخرب دوام خواهد داشت؟ بايد منتظر ماند. در همين زمينه از يک کارشناس و يک فعال و تورگردان حوزه گردشگري خواسته‌ايم آخرين خبرها و جزئيات در اين زمينه را براي مخاطبان «شرق» توضيح دهند. آنچه در ادامه آمده است مشروح نظرات آنهاست.

  

آغاز هشدارها

سميه کارامد، کارشناس ميراث و گردشگري: در اندک‌زماني پس از توافق هسته‌اي و شروع به حذف تحريم‌ها عليه ايران (ژانويه ٢٠١٦)، گردشگري به مقصد ايران توجه زيادي را جلب کرد؛ رسانه‌هاي مختلف شروع به نوشتن از اين مقصد بازگشته به صحنه گردشگري کردند؛ افراد آن را در فهرست آرزوهاي خود جاي دادند و شهرهاي ايران بعد از ٣٧ سال دوباره در برنامه‌هاي سفر (itinerary) درخشيدند. يکباره گزارش‌ها و مقالات منفي درباره ايران جاي خود را به مدح و ستايش‌ها از معماري هوش‌ربا، طبيعت زيبا و مردم ميهمان‌نواز اين کشور خاورميانه‌اي دادند و يکباره سفر به ايران تبديل به «مد روز» شد!

گذشته از آنچه به آن اشاره شد، مهم‌ترين اتفاق به‌روز‌شدن هشدارهاي سفر براي مقصد ايران بود. اصولا هشدارهاي سفر
(Travel Warning) براي يک مقصد گردشگري، از روابط سياسي بين کشورها و نيز اتفاقات داخلي آن مقصد خاص نشئت مي‌گيرند؛ مشابه آنچه در ترکيه اتفاق افتاد و هشدارهاي وزارت امور خارجه به اتباع ايراني و لزوم اجتناب از سفرهاي غيرضروري به شهرهاي آشوب‌زده اين کشور.

به دنبال توافق هسته‌اي، کشورهاي انگليس و فرانسه هشدارهاي مسافرتي عليه ايران را يکباره کاهش دادند. پس از بازگشايي سفارت بريتانيا در تهران در ماه آگوست سال ٢٠١٥ دولت انگلستان توصيه‌هاي سفري پيشين خود را براي ايران به‌روز کرد و يکباره (به جز مناطق مجاور در نزديکي افغانستان، پاکستان و عراق) کل کشور ايران در نقشه راهنما به رنگ سبز و امن براي سفر اعلام شد. دولت فرانسه نيز عملي مشابه و البته قدري محافظه‌کارانه‌تر در پيش گرفت و در دسامبر ٢٠١٥، قلمرو مرکزي ايران را به رنگ زرد درآورد و فقط براي مناطق مرزي ايران هشدار سفر در نظر گرفت.

در کنار انگلستان و فرانسه، استراليا، آلمان، بلژيک، کانادا و بسياري ديگر از کشورها نيز هشدارهاي مسافرتي خود براي مقصد ايران را به‌روز کردند و با اطمينان‌بخشيدن از روابط ديپلماتيک مناسب و امکان حمايت از شهروندان خود در هنگام سفر، امنيت رواني آنها براي سفر به اين مقصد جديد را تأمين کردند. به زبان ديگر، به ترويج گردشگري ايران کمک شاياني کردند و از اين راه در طول دو سال گذشته، با بي‌تغييرماندن توصيه‌هاي مسافرتي، جريان شتاب‌گيرنده‌اي از مسافران به سمت ايران به راه افتاده است. ناآرامي‌هاي شهرهاي ايران در هفته اخير مصادف بود با آخرين روزهاي سال ميلادي و تعطيلات گسترده در سطح جهان. از روز سه‌شنبه و شروع سال جديد ميلادي اولين ترکش‌هاي بين‌المللي اين ناآرامي‌ها به اين مقصد گردشگري اصابت کردند: لغو سفر وزير امور خارجه فرانسه که براي تأمين مقدمات سفر رئيس‌جمهور آن کشور رهسپار ايران بود و نيز به‌تعليق‌درآمدن بعضي تورهاي گردشگري فرانسوي به مقصد ايران!

در ماه‌هاي اخير لبخند رضايت تورگردانان و راهنمايان تور ايراني حاکي از موفقيت آنها در دوباره‌آوردن فرانسوي‌هاي محافظه‌کار به ايران بعد از چهار دهه بود. همان‌ها که با گاردي بسته از هواپيما پياده مي‌شدند و در پايان روز اول سفرشان، عاشق اين کشور شده بودند و در بازگشت به فرانسه، دوستان خود را با ايران آشنا و به اين سفر ترغيب مي‌کردند... .

فقط فرانسوي‌ها نيستند که با بدگماني آميخته به ترس مقصد ايران را زير نظر دارند، آلماني‌ها و اتريشي‌ها نيز اگرچه هنوز سفرهايشان را تعليق نکرده‌اند، اما در حال تبادل اطلاعات با همتايان ايراني و پرس‌وجوي اوضاع و امنيت ايران‌اند. کانال‌هاي تلويزيوني در آلمان و اتريش، همچون کانال‌هاي فرانسوي مستمر در حال پوشش اعتراضات مردمي در ايران هستند. اگرچه اين پوشش‌هاي خبري به سمت توضيح واقعيات روز ايران و به‌رسميت‌شناخته‌شدن حق اعتراض توسط حاکميت (و مخالفت حاکميت با اغتشاش) پيش مي‌رود و جملگي سعي در تهيه تصويري عادلانه از ايران دارند، اما کمتر کسي است که به حکم عقل سليم علاقه به سفر به منطقه‌اي ناامن داشته باشد.

پس از دو سال ثبات مقصد گردشگري‌مان در چشمان دنيا، هشدارهاي سفر کشورهاي مذکور در بالا و بسياري بيشتر در روزهاي اخير بلافاصله تغيير کرده و به شهروندان خود که پيشاپيش در ايران‌اند يا رهسپار ايران هستند، توصيه دوربودن از تجمعات و شلوغي‌ها را مي‌کنند و البته آماده به زنگ بودن براي خروج سريع از ايران! به سادگي آنچه در دو سال رشته بوديم، در حال پنبه‌شدن است... .

امید شگوهی، فعال گردشگری در این باره می‌گوید: من به‌عنوان راهنما و فعال گردشگري در ايران در هفته اخير پيام‌هاي بي‌شماري از گردشگراني دريافت کردم که سفرهاي خود را در سال ۲۰۱۸ معلق کردند. سفر لودريان، وزير امور خارجه فرانسه که قرار بود اين هفته به ايران انجام شود و مقدمات سفر امانوئل مکرون را آماده کند، به تعويق افتاد. اين اخبار با زندگي مستقيم و غيرمستقيم خيلي از مردمان شهرهاي کوچک مرتبط است. اين اخبار مي‌تواند نااميدي در حوزه سرمايه‌گذاري خارجي را به همراه داشته باشد و مي‌تواند ما را به دوره‌اي بازگرداند که به نفع هيچ‌يک از ما نيست. مطالبه‌گري را ادامه دهيم؛ نه آشوب را که دومي خودزني‌اي بيش نيست.

 شماره خبر : 344    مشاهده : 76    انتشار : 14/10/1396        آرشيو گردشگري و ميراث فرهنگي         آرشيو همه اخبار


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

www.velveleh.com

کلیه حقوق تجاری اين سايت برای شركت راهكار آفرين كيش محفوظ میباشد

استفاده و انتشار مطالب اين سايت با نیت بالا بردن فرهنگ و دانش بشری آزاد میباشد